Praca za granicą. Jak przygotować się do wyjazdu?

Kategorie artykułu: News

Ze względu na korzystne warunki pracy panujące za granicą, coraz więcej Polaków decyduje się na opuszczenie ojczyzny i przeprowadzkę na Zachód, głównie do: Niemiec, Holandii, Norwegii, Finlandii, Islandii. Niewątpliwie są to bardzo interesujące kierunki zatrudnienia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z trudności związanych z wyjazdem jakie mogą nas spotkać. Niemniej jednak, poprzez odpowiednie przygotowanie do wyjazdu za granicę, jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum problemy związane ze zmianą kraju.

Research – podstawa sukcesu
Pierwszy etapem przygotowań do wyjazdu powinno być zebranie jak największej ilości informacji o miejscu, do którego wyjeżdżamy. Jeśli mamy znajomych, którzy mieszkają lub mieszkali w przeszłości w kraju, do którego chcemy wyjechać, spytajmy ich. Nic nie zastąpi informacji z pierwszej ręki.
Innym ważnym źródłem informacji jest Internet. Koniecznie trzeba sprawdzić jak kształtuje się sytuacja na rynku pracy oraz jakie są koszty życia w danym kraju. W kontekście jakości życia w kraju, do którego chcemy wyjechać, informacją niemniej istotną niż ceny produktów jest parytet siły nabywczej. Ujmując to w najprostszych słowach, jest to stosunek cen za towary i usługi do zarobków. Przykładowo ceny w Norwegii, potrafią być trzy razy wyższe niż w Polsce. Jednakże zarobki również stanowią wielokrotność polskiej pensji. W ostatecznym rozrachunku można zaoszczędzić więcej niż w Polsce, zwłaszcza gdy zarobione pieniądze planujemy wydać w ojczyźnie.

Praca
Sytuacją idealną jest znalezienie pracy już w Polsce. Poszukiwania pracy powinniśmy zacząć od odwiedzenia portali z ofertami pracy. Warto zapoznać się z opiniami na temat danego pracodawcy. Również wiele agencji zatrudnienia m.in. Silverhand oferuje bezpłatną pomoc w znalezieniu pracy za granicą. Warto korzystać jedynie z pośrednictwa sprawdzonych agencji (zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia KRAZ i posiadających odpowiednie certyfikaty). Jeśli decydujemy się na poszukiwanie pracy już na miejscu, koniecznie trzeba pamiętać o zabraniu oszczędności, które wystarczą nam na pokrycie wydatków przez pierwsze kilka miesięcy, jeszcze zanim zaczniemy zarabiać.

Mieszkanie
Podobnie jak o pracę, o zakwaterowanie również powinno zadbać się przed wyjazdem. Warto sprawdzać portale internetowe oraz grupy na Facebook’u oferujące mieszkania do wynajęcia. Część pracodawców oferuje załatwienie zakwaterowania dla pracowników. Pamiętajmy, aby w umowie zawrzeć zapis o opłatach i stanie, w którym odebraliśmy lokum. Dopytaj również o sprzęty dostępne na mieszkaniu (pościel, sprzęty kuchenne, urządzenia AGD i RTV).

Transport
Jeśli nie posiadamy własnego samochodu lub nie chcemy zabierać go ze sobą za granicę, jesteśmy skazani na połączenia samolotowe, autobusowe lub pociągowe. Czasy gdy bilety trzeba było kupować z dużym wyprzedzeniem, na szczęście minęły bezpowrotnie. Niemniej jednak, warto odpowiednio wcześniej sprawdzać dostępne połączenia, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. W szczególności jeśli wiemy, a prawdopodobnie tak będzie, że musimy zabrać ze sobą duży bagaż.
Kolejnym ważnym czynnikiemdotyczącym podróży, o którym trzeba pamiętać, jest liczba podróżujących. Miejmy na uwadze, że jeśli panujemy podróżować z rodziną, znalezienie transportu będzie trudniejsze.
Innym sposobem transportu, który stał się popularny w ostatnich latach, jest blablacar, czyli współdzielenie przejazdu samochodem z osobami jadącymi w to samo miejsce co my. Przejazdy w granicach całej Europy można znaleźć na stronie: https://www.blablacar.pl. Opłaca się również śledzić grupy na Facebook’u dotyczące miasta/kraju naszej emigracji. Tam również często ogłaszają się rodacy, oferujący wspólny przejazd.

Dokumenty
Absolutnie kluczową kwestią jest zabranie ze sobą dokumentów takich jak:
- dowód tożsamości lub paszport
- ksero dowodu tożsamości oraz innych ważnych dokumentów. Na wypadek utraty oryginałów, warto posiadać kopię dokumentów. Ułatwiają one potwierdzenie tożsamości i formalności związane z wydawaniem nowych dokumentów. Poza tym pamiętaj o tym, aby nie przekazywać osobom trzecim oryginalnych pism, a jedynie ich kopie.
- zezwolenie na pobyt i pracę (o ile jest to wymagane)
- wszelkie umowy w sprawie pracy oraz zakwaterowania
- potrzebne certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające określone umiejętności
- ubezpieczenie zdrowotne
- inne dokumenty, które mogą przydać się za granicą (np. akt urodzenia, akt zawarcia związku małżeńskiego, dokumenty o przebytych chorobach, dokumenty związane z otrzymywanymi świadczeniami socjalnymi)

Język i certyfikaty
Przygotowanie językowe to również bardzo istotny element wyjazdu. Znajomość języka obcego bezapelacyjnie ułatwia zarówno życie za granicą, jak i cały proces aklimatyzacji. Pamiętajmy, że na samym początku naszego pobytu czeka nas dużo formalności. Jeśli to możliwe, zapiszmy się przed wyjazdem na kurs językowy lub sami zadbajmy o to, aby osiągnąć komunikatywny stopień znajomościjęzyka obcego. Na samym początku ułatwi nam to radzenie sobie z codziennymi w banku, szpitalu czy też na poczcie, jak i porozumiewanie się z pracodawcą w miejscu pracy. Ponadto jeśli wiemy, że w przyszłości będziemy potrzebować odpowiednich certyfikatów, wyróbmy je przed wyjazdem. Powinno to być zarówno tańsze jak i łatwiejsze rozwiązanie. Zadbajmy również o przetłumaczenie ich na język kraju, do którego wyjeżdżamy.

Dodatkowe sprawy, o których warto pamiętać w trakcie przygotowywania się do wyjazdu:
- zebranie oszczędności, które pozwolą na spokojne życie, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji
- zadbanie o swoje zdrowie w Polsce przed wyjazdem. Oszczędzi to czas i pieniędzy za granicą.
- wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego
- założenie konta w banku, w walucie kraju, do którego wyjeżdżasz

Motywacja i pozytywne nastawienie
Jeśli powodem wyjazdu są problemy w Polsce, miejmy na uwadze, że niekoniecznie znikną one po wyjeździe za granicę. To ważne, aby wcześniej uporządkować swoje sprawy. Możliwe również, że w trakcie pobytu za granicą, pojawią się inne trudności lub tęsknota za domem. W takich chwilach grunt to pozytywne myślenie i uśmiech na twarzy. Myśląc optymistycznie, na pewno osiągniemy to co sobie zamierzyliśmy.

http://365dowolnosci.pl/zostac-w-polsce-czy-wyjechac-za-granice/
http://bezpiecznapraca.eu/przygotuj
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/niezbednik-pacjenta/jak-przygotowac-sie-do-wyjazdu-za-granice-porady-z-punktu-widzenia-lek_41398.html
http://www.opiekunki.interkadra.pl/poradnik-opiekunki/jak-dobrze-spakowac-sie-na-wyjazd-za-granice-do-pracy/
http://finanse.wp.pl/kat,18453,title,Praca-w-Europie-jak-sie-przygotowac-do-wyjazdu,wid,15506141,wiadomosc.html?ticaid=118ede&_ticrsn=3
http://www.cenynaswiecie.pl/porownanie-cen-w-norwegii-i-w-polsce,149,250/

Tekst został opracowany przez Agencję Zatrudnienia Silverhand

SILVERHAND
www.silverhand.eu

 

 

Przejrzyj wszystkie artykuły, lub wybierz któryś z poniższych:

    Sprawdzona praca we Francji – warunki wyjazdu
    Praca za granicą, weekendy w domu
    Bezpieczna praca za granicą
    Jak utrzymać dobre relacje z bliskimi podczas wyjazdu?
    Kłopoty za granicą – gdzie szukać pomocy?