Mity związane z życiem za granicą

Kategorie artykułu: News

                Ponad 2 miliony Polaków wyjechało za granicę do pracy. Zarówno Ci, którzy przebywają tam na stałe, jak i osoby, co weekend wracające do domu nikogo w Polsce nie dziwią. Jednak pomimo tej powszechności, wciąż jest wiele mitów związanych zarówno z pracą za granicą, jak i mieszkaniem tam.

Mit za mitem

 1. Im więcej osób wyjeżdża za granicę tym powszechniejsze przekonanie, że zrobić może to każdy. Jednak wyjazd na stałe to trudna decyzja, która wiąże się z masą wyrzeczeń. Do tego dochodzi tzw. choroba emigranta, więc osoby silnie związane z rodziną czeka większe wyznanie. Niestety nie każdy jest w stanie sprostać takiemu wyznaniu.
 2. Zarobki są kilka razy większe niż w Polsce. W zależności od wykonywanego zawodu może to być prawdą, jednak mit tkwi w tym, że zazwyczaj koszty życia są bardzo wysokie. Bez oszczędzania nie tak łatwo odłożyć większą sumę.
 3. Czas leczy chorobę emigranta, to jeden z największych mitów dotyczących życia za granicą. Podobnie jak w przypadku depresji, nieleczona i pozostawiona sama sobie postępuje. Niekiedy nawet pomoc ze strony psychologa nie wyklucza konieczności powrotu do kraju.
 4. Mówi się, że Polak Polakowi wilkiem. Jednak za granicą to powiedzenie coraz częściej wypada z użycia. I chociaż zależy to od miejsca oraz samej społeczności, zagraniczna polonia zazwyczaj dba o pozytywne relacje pomiędzy swoimi. Poza towarzyskimi spotkaniami jest wiele organizacji dedykowanych pomocy polonii w wielu kwestiach. Więc nie taki wilk straszny.
 5. Dzieci powinny zostać w Polsce, aż do ukończenia szkoły. Taka rozłąka wpływa oczywiście na obie strony, często rodzic rezygnuje z wyjazdu wiedząc, że sobie z nią nie poradzi. Jednak w związku z rozrostem polonii, w wielu krajach powstają polskie sobotnie szkoły. Oczywiście nie zwalniają one dzieci z tej „normalnej” szkoły. Pozwalają jednak na kontunuowanie nauki polskiego oraz naszej historii. Mitem jest, że jedynie zostawienie dziecka w kraju pozwoli mu na ukończenie edukacji po polsku.
 6. Mitem jest również, że o pracę jest niezwykle łatwo. Wyjazd bez przygotowania możliwości pracy na miejscu jest ryzykiem, które odradza się podejmować. Ofert można szukać na własną rękę, należy mieć się jednak na baczności i podchodzić do nich sceptycznie. Niestety wciąż pojawiają się ogłoszenia mające na celu nas oszukać. Dlatego wiele osób decyduje się na pomoc ze strony agencji zatrudnienia, która pomaga znaleźć nam odpowiednią ofertę.
 7. Gdy już raz wyjedzie, nigdy nie wróci. Ten mit obala Urząd statystyczny, donoszący, że coraz więcej Polaków wraca zza granicy i osiedla się w Polsce. I chociaż ta fala powrotu jest prawdopodobnie przynajmniej w przypadku Anglii ściśle związana z Brexitem niepodważalnym jest, że coraz więcej Polaków wraca do swojego Gniazda.

Które z przekonań waszych bądź waszych bliskich okazały się być mitem? Piszcie w komentarzach na Facebooku!

Źródła:
http://forsal.pl/artykuly/1058699,koniec-emigracyjnej-fali-polacy-wracaja-z-zagranicy.html
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ilu-polakow-przebywa-na-emigracji,54,0,2149430.html
http://www.pascaljob.pl/poszukiwanie-pracy-za-granica-fakty-i-mity/
http://niestandardowydomek.pl/2017/04/26/zycie-za-granica/
https://www.salon24.pl/u/robera/749767,praca-za-granica-fakty-i-mity

Tekst został opracowany przez Agencję Zatrudnienia Silverhand

Przejrzyj wszystkie artykuły, lub wybierz któryś z poniższych:

  Dlaczego pracując za granicą warto znać język obcy?
  Polskie dzieci za granicą
  Bezpieczna praca za granicą
  Kłopoty za granicą – gdzie szukać pomocy?
  Zakwaterowanie za granicą