Kłopoty za granicą – gdzie szukać pomocy?

Kategorie artykułu: News

                Decyzja o pracy za granicą często nie należy do łatwych. Przed wyjazdem trzeba sporo przygotować, a do tego dochodzi rozłąka z rodziną. Oprócz papierkowej roboty oraz mentalnego przygotowania należy dodać odpowiednią dozę ostrożności. Gdzie zgłosić się po pomoc za granicą w razie problemów?

Nie daj się wyrolować
                Jeśli poszukujemy pracy na własną rękę, warto wcześniej zasięgnąć opinii o naszym potencjalnym pracodawcy. Serwisy takie jak oszukany.pl umożliwiają wymianę informacji dotyczących rzeczywistych warunków w pracy w danej firmie czy o samych pracodawcach. Strona pozwala sprawdzić, czy podejrzane ogłoszenie znalezione w Internecie nie znajduje się na tak zwanej „czarnej liście”. I chociaż znalezione opinie również należy traktować z pewną dozą ostrożności, ta inicjatywa może uratować niejednego. W przypadku korzystania z usług agencji zatrudnienia możemy czuć się pewniej. Warto jednak upewnić się, czy sama agencja funkcjonuje legalnie. Wystarczy sprawdzić, czy znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Wówczas mamy pewność, że wszystko przebiega zgodnie z prawem.

Pomocna dłoń
                O problemie bezdomnych Polaków za granicą zaczęto mówić stosunkowo niedawno. Ich liczba niestety wciąż rośnie, w samej Wielkiej Brytanii ma ich być ponad 4 tysiące. Źródeł danej sytuacji może być wiele, jedną z nich może być wyjazd za granicę do pracy bez odpowiedniego przygotowania. Również przy zwykłych wakacjach, w skutek napadu możemy zostać bez dokumentów oraz środków do życia. Niestety te przypadki mają to do siebie, że nikt nie jest do końca na nie przygotowany. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Pierwszym miejscem, do jakiego powinniśmy się zgłosić to oczywiście polska ambasada. Jeżeli straciliśmy dokumenty, to tam po ustaleniu naszej tożsamości, możemy otrzymać paszport tymczasowy. Wydanie takiego dokumentu nie jest jednak darmowe. W przypadku, w którym nie mamy możliwości opłacenia paszportu tymczasowego, możemy prosić o przelew na specjalne konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  Ułatwia on nam jedynie kontakt z rodziną bądź przyjaciółmi, którzy mają dokonać wpłaty. W sytuacji gdzie nie mamy takiej możliwości, konsul może udzielić pomocy finansowej na kupno biletu powrotnego najtańszym środkiem transport – należy się jednak zobowiązać na piśmie, że zwrócimy daną kwotę. Zanim otrzymamy taką pomoc, może jednak minąć kilka dni – co wtedy?

Szybki dach nad głową
                Przede wszystkim, jeżeli wyjeżdżaliśmy do pracy przez agencję zatrudnienia i zdarzyła się sytuacja która wymaga pomocy, należy ją niezwłocznie zgłosić. W przypadku osób, które wyjechały na własną rękę i nie mają dachu nad głową, we Francji oraz Niemczech w każdej noclegowni można liczyć na ciepły posiłek, koc oraz czyste ubranie. Nikt nie sprawdza tam dokumentów, każdy może liczyć na pomoc, również na tę medyczną. Niestety w Austrii wymaga się dokumentów, więc w przypadku ich braku, należy szukać noclegowni Caritas, gdzie nie są one wymagane. W Paryżu funkcjonuje „Pomost”, w Londynie natomiast „Barka” – obie organizacje zajmują się czynną pomocą dla bezdomnych Polaków. Często mogą oni liczyć na pomoc w powrocie do kraju. W większości krajów UE funkcjonuje przynajmniej jedna organizacja prowadzona przez tamtejszą Polonię, oferująca pomoc w podobnych sytuacjach.

Źródła:
http://www.praca.polnews.co.uk/index.php/praca-poradnik/4-jak-sprawdzic-wiarygodnosc-agencji-zatrudnienia.html
http://fakty.interia.pl/swiat/news-za-granica-rosnie-liczba-bezdomnych-polakow,nId,2311159
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/adam-bodnar-bezdomni-polacy-za-granica/zpw7c4m
http://weblog.infopraca.pl/2009/03/oszukanypl-serwis-dla-wyjezdzajacych-za-granice-do-pracy/
https://wiadomosci.wp.pl/bezdomni-emigranci-jak-przetrwac-za-granica-6082133771355265a
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/547598,rozmowa-z-michalem-lebskim-z-dziurawej-skarpety-na-temat-bezdomnsci-polakow-w-wielkiej-brytanii.html
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/657598,co-robic-gdy-nas-okradna-za-granica.html
https://www.msn.com/pl-pl/podroze/news/utrata-dokument%C3%B3w-za-granic%C4%85-co-robi%C4%87-sprawdzone-rady/ar-BBu6X5A

 

Tekst został opracowany przez Agencję Zatrudnienia Silverhand

 

 

Przejrzyj wszystkie artykuły, lub wybierz któryś z poniższych:

    Zakwaterowanie za granicą
    Praca za granicą, weekendy w domu
    Rozwój osobisty w pracy za granicą
    Mity związane z życiem za granicą
    Bezpieczna praca za granicą