Dlaczego pracując za granicą warto znać język obcy?

Kategorie artykułu: News

Znajomość języka to bez wątpienia chodliwy towar na rynku pracy. Szczególnie pracując za granicą, gdzie pracodawca przychylniej spogląda na pracownika, z którym może „się dogadać”. Coraz więcej Polaków za granicą ma opanowany, zależnie od miejsca pracy, język angielski lub niemiecki. Bez wątpienia otwiera nam to więcej możliwości poza Polską, dlatego standardem staje się znajomość języków obcych na poziomie komunikatywnym. Co jednak, jeżeli bariera językowa jest dla nas nie do pokonania? Czy wciąż jest możliwa praca za granicą bez znajomości języka?

Polacy nie gęsi

                Dzisiejsza technologia to niewątpliwie wsparcie dla osób nieznających języka. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę bądź uruchomić aplikację tłumaczeniową, żeby sprawdzić nieznane przez nas słownictwo. Jednak zazwyczaj pracując, telefon musi wylądować w kieszeni. Szczególnie że większość ofert niewymagających szerokich zdolności językowych to prace fizyczne, gdzie nie ma zazwyczaj czasu na tłumaczenie pojedynczych słówek. Takie oferty jednak istnieją. Wiele ogłoszeń dotyczy pracy przy produkcji, na budowie lub przy zbiorach owoców oraz warzyw. Są to jednak w większości prace sezonowe, skierowane do osób młodszych a stawka godzinowa jest dość niska. Należy również pamiętać, że zdarzają się sytuacje, gdzie konieczne będzie udanie się do urzędu lub skorzystanie z usług służby zdrowia. Pojawić może się wiele sytuacji, w których nieznajomość języka może być sporym utrudnieniem.

Dlatego jeżeli  nie znamy języka, nie należy wyjeżdżać za granicę w celach zarobkowych „w ciemno”. Szczególnie dla osób, które robią to po raz pierwszy, a ich znajomość danego języka obcego jest dość niska. Musimy przecież m.in. podpisać umowę o pracę, która nie będzie po polsku. W takiej sytuacji w rozpoczęciu pracy za granicą mogą nam pomóc agencje zatrudnienia. Wówczas możemy liczyć na wskazanie odpowiednich ofert oraz wsparcie językowe.

Wracamy do szkoły

Nikt nie zaprzeczy, że znajomość języka to cenna umiejętność. Szczególnie pracując już za granicą, zapewne zaczniemy zazdrościć tej biegłości innym. Wbrew pozorom,  znajdując się poza granicami Polski, może być nam łatwiej opanować nowy język, niezależnie od wieku. Pracując na obczyźnie jesteśmy otoczeni obcymi słowami. Z czasem zaczynamy podświadomie się osłuchiwać, powoli chwytać ich znaczenie. Potrzeba matką wynalazków, ale i również nauki. Chcąc nie chcąc, coś nam wpadnie do głowy. Dokładając do tego trochę własnej pracy, będziemy rozumieć coraz więcej. Pomoże nam to odnaleźć się w nowym środowisku, zwiększy komfort pracy, ale i również może pomoc nam w jej zmianie. Im lepiej będziemy znać dany język obcy, tym większe szanse na awans lub zmianę zawodu. A co za tym idzie – większe zarobki.

Źródła:

https://f.kafeteria.pl/temat/f21/praca-za-granica-jak-bez-znajomosci-p_4735555
http://prosenior24.pl/wp/praca-bez-jezyka/
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,67527,19115442,praca-za-granica-bez-znajomosci-jezyka-jak-ja-dostac-ile-mozna.html
http://praca-produkcja24.pl/oferty/od-zaraz/bez-jezyka/

 

Tekst został opracowany przez Agencję Zatrudnienia Silverhand

 

Przejrzyj wszystkie artykuły, lub wybierz któryś z poniższych:

    W jaki język warto inwestować?
    W jaki język warto inwestować?
    JĘZYK obcy na totalnym luzie – DARMOWE kursy
    Zakwaterowanie za granicą
    Mity związane z życiem za granicą