Branża budowlana – gdzie najlepiej znaleźć dobrze płatną pracę za granicą?

Kategorie artykułu: News

 

W rankingach najlepszych miejsc do życia i pracy najczęściej typowane są Norwegia i Australia. Z uwagi na odległość od Polski i realne możliwości znalezienia pracy, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się Norwegii, do której z roku na rok w poszukiwaniu bogactwa i dobrobytu wyjeżdża coraz więcej naszych rodaków. W ostatnim rankingu krajów o najwyższym dobrobycie (Legatum Prosperity Index 2012), Norwegia pozostaje najbogatszym krajem na świecie, trzeci rok z rzędu. Poza bogactwem, które niewątpliwie pozytywnie wpływa na jakość życia, wartym podkreślenia jest poziom zaufania, jakim Norwegowie obdarzają się wzajemnie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że wskaźnik zaufania Norwegów był znacznie wyższy niż średnia populacji światowej, 74% Norwegów uważa, że większości ludzi można ufać, w porównaniu do 50 % w skali globalnej. Norwegowie również bardzo pozytywnie wypadli w badaniu zaangażowania. Norwegowie częściej oferują bezinteresowną pomoc niż ludzie w innych krajach, a co za tym idzie mogą liczyć na rodzinę lub przyjaciół w większym stopniu. Te czynniki niewątpliwie przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i dobrobytu.

Norweska gospodarka jest jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek na świecie. Światowe Forum Ekonomiczne oceniło Norwegię, jako jeden z 20 najbardziej konkurencyjnych na świecie krajów (w ciągu ostatnich 4 lat). Kolejnym elementem ułatwiającym życie i pracę przybyłych do Norwegii obcokrajowców jest wszechobecny język angielski. Zdecydowana większość Norwegów dobrze mówi po angielsku, w wielu norweskich firmach budowlanych, angielski jest językiem wiodącym.

Nasi rodacy, którzy znają dobrze język angielski z powodzeniem mogą znaleźć pracę na następujących stanowiskach: cieśla konstrukcyjny, cieśla szalunkowy, zbrojarz-betoniarz, monter suchej zabudowy, elektryk z uprawnieniami DSB, mechanik, spawacz 141/111, malarz – wylicza Judyta Kawończyk z Agencji Pracy Koncepcja.
Wysokie zarobki, norweskie wartości kulturowe: równość, sprawiedliwość, obiektywizm, zaufanie, przepiękny krajobraz to tylko niektóre powody, dla których Pan Andrzej Sosna zdecydował się na zawieszenie własnej działalności budowlanej i przeprowadzkę na północ.

Redakcja: Jak długo pracuje Pan w Norwegii i od czego wszystko się zaczęło?
AS: W Norwegii pracuję już od pół roku, zanim tu przyleciałem prowadziłem własną firmę budowlaną.  Zatrudniałem 5ciu pracowników, jeden z nich wyjechał za pośrednictwem Agencji Pracy Koncepcja do Bergen, gdzie do tej pory pracuje jako cieśla. Mój były pracownik (aktualnie kolega z pracy) wielokrotnie namawiał mnie do wyjazdu, kusił wysokimi zarobkami. Na początku dość sceptycznie podchodziłem do tego pomysłu, nie chciałem zostawiać rodziny, firmy…. jednak po dogłębnym przeanalizowaniu wszystkich ‘za’ i ‘przeciw’ postanowiłem wysłać swoje CV do Koncepcji i nie żałuję swojej decyzji.

Redakcja: Jakie formalności musiał Pan dopełnić poza przesłaniem CV?
AS: Poza CV, musiałem dosłać referencje. Z tym nie było problemu, zanim założyłem własną firmę, przez dwa lata budowałem domy w USA w systemie kanadyjskim, a później jeszcze przez jakiś czas pracowałem w Anglii jako stolarz budowlany. Od jednego i drugiego pracodawcy dostałem bardzo dobre referencje na piśmie. Jeden z pracowników Koncepcji sprawdzał również znajomość języka angielskiego, z czym też mam nadzieję poradziłem sobie całkiem dobrze. W każdym razie niedługo po wysłaniu CV otrzymałem telefon z propozycją pracy.

Redakcja: Jak wygląda Pana standardowy dzień pracy?
AS: Głównie zajmuję się konstrukcjami drewnianymi, budujemy domy w szkielecie drewnianym, wykańczamy wnętrza. Od czasu do czasu dostajemy zlecenie remontu budynków. Robię to, co lubię i w czym czuję się pewnie.

Redakcja: To całkiem przyjemne, wykonywać coś co się lubi i otrzymywać za to godziwe wynagrodzenie?
AS: Oj, tak. Jestem naprawdę bardzo zadowolony. Oczywiście są lepsze i gorsze miesiące, ale nawet w najsłabszym miesiącu, bez nadgodzin jestem w stanie sporo odłożyć. Pracujemy dla wiarygodnej i rzetelnej firmy, dlatego też mamy sporo zleceń i nie musimy martwić się o pracę.

Redakcja: Czy rozważa Pan powrót do Polski?
AS: Na to pytanie wolałbym nie udzielać odpowiedzi… podejrzewam, że moja żona będzie czytała ten artykuł, a tak poważnie to jeszcze nie podjęliśmy decyzji, pracuje nad tym, aby ściągnąć do Norwegii całą rodzinę. Ja zakochałem się w tym kraju.

Agencja Pracy Koncepcja
ul. Podwale 62/01
50 -010 Wrocław
www.koncepcja.eu
norwegia@koncepcja.eu

Przejrzyj wszystkie artykuły, lub wybierz któryś z poniższych:

    Praca w Norwegii – BRANŻA BUDOWLANA – DNI OTWARTE – NORWEGIA
    Pomóż swojej koleżance znaleźć dobrą pracę i wygraj nagrody!
    Jak dobrze wybrać agencję oferującą Pracę w Niemczech
    VCA POLSKA – europejskie certyfikaty i uprawnienia przepustką do bezpiecznej i dobrze płatnej pracy za granicą
    Programu Au-Pair – praca i nauka języków obcych za granicą