Autostrady w Europie – opłaty i przepisy

Kategorie artykułu: News

Autostrada to niewątpliwie ulubione miejsce wielu kierowców. Taka jazda bez dwóch zdań ma swoje atuty na długich trasach, szczególnie jeśli poruszamy się po całej Europie. W ciągu trzech godzin jadąc autostradą, dojedziemy z Poznania do Berlina, tyle samo co do Warszawy. Z tym że opłaty w sąsiednich krajach oraz panujące tam zasady ruchu mogą zdziwić.

W wielu krajach funkcjonują winiety. Stosowane jako podstawowy system znakowania i kontroli pojazdów, korzystających z autostrad. System ten jest znacznie tańszy w stosowaniu, niż system zbierania opłat na „bramkach” przy wjazdach lub wyjazdach z autostrady- nie ma potrzeby budowania placów ze stanowiskami, zatrudniania personelu i czekania w korku na dokonanie opłaty. System jest jednak mniej sprawiedliwy – pojazdy korzystające z autostrad sporadycznie lub na bardzo krótkich odcinkach muszą mieć wykupione winiety takie same jak te, które poruszają się po niej codziennie.

Niemcy
Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne dla ruchu samochodów osobowych. To właśnie tego typu pojazdów oraz tych do 3,5 t ograniczenie prędkości nie obowiązuje. Warto jednak pamiętać, że nieco odmienne przepisy obowiązują kierowców z niewielkim stażem jazdy. Osoby, które posiadają prawo jazdy mniej niż 2 lata na drogach ekspresowych, mogą poruszać się z maksymalną prędkością 90 km/h, a na autostradach – 100 km/h.

Austria
Winietka dla samochodu do 3,5t to 8,70 Euro za 10 dni. Miesiąc kosztuje 25 Euro, a rok 84,40. Warto ściśle stosować się do przepisów ruchu drogowego. Policja jest bowiem bardzo skrupulatna, a mandaty za wykroczenia dość surowe. Limit szybkości to 130 km/h.

Belgia
Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Obowiązek opłaty za przejazd obejmuje jedynie pojazdy o powyżej 3,5 tony. Płatny jest jedynie przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią. Maksymalna prędkość, z jaką możemy się poruszać to 120 km/h.

Francja
Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Winiety stosowane są jedynie wobec pojazdów użytkowanych przez przedsiębiorstwa. Opłaty drogowe można regulować gotówką lub kartami kredytowymi, podobnie jak w Polsce. Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami, mostami oraz wiaduktami. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h. Należy pamiętać, że przepisy ulegają zaostrzeniu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jeśli nawierzchnia jest mokra, ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym wynosi 80 km/h, a na autostradach 110 km/h.

Norwegia
Korzystanie z  dróg jest płatne  w systemie elektronicznym Autopass. Zasady korzystania z  ”AutoPASS” są dostępne na stronie: www.autopass.no. Pobierane są także opłaty za przejazd tunelem łączącym Oslo z zachodu na wschód. Od kierowców wjeżdżających do śródmieścia miast: Oslo, Bergen i Trondheim pobierana jest opłata ekologiczna. Natomiast w Oslo i Trondheim pobierana jest również opłata od samochodów wyposażonych w opony z kolcami. Na autostradach limity prędkości wynoszą 100 km/h dla osobówek i pojazdów do 3,5 t oraz 80 km/h dla pozostałych typów pojazdów.

Holandia
Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelami: Kil oraz Westerschelde, którego długośc wynosi 6,6 km; łączy on wyspę Zeeland z lądem na trasie Baarland – Terneuzen. Na autostradach: dla osobówek obowiązuje – 120 km/h, a na niektórych ich odcinkach nawet 130 km/h.

Wielka Brytania
Przejazd autostradami jest bezpłatny. Opłaty, pobierane są jedynie za przejazd niektórymi mostami i tunelami oraz nowym odcinkiem autostrady M6 przebiegającym na północ od Birmingham. Samochody osobowe obowiązuje 112 km/h.

Źródła:
http://autempoeuropie.pl/
http://www.emito.net/poradniki/transport/samochodem_po_wielkiej_brytanii/przepisy_drogowe_w_uk
https://www.pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada
http://podroze.onet.pl/abc/francja-ceny-winiet-oplaty-za-autostrady-ceny-tuneli-we-francji/m532w
http://www.wakacyjnyklimat.pl/winiety-na-autostrady-w-europie-w-2017-roku/

 

Tekst został opracowany przez Agencję Zatrudnienia Silverhand
SILVERHAND
www.silverhand.eu

 

Przejrzyj wszystkie artykuły, lub wybierz któryś z poniższych:

    Jak tanio i sprawnie przelać pieniądze z zagranicy do Polski?
    Praca dla pielęgniarek w Anglii Nowe przepisy. Teraz obowiązkowe testy językowe dla pielęgniarek i położnych z Polski i EU.
    Delegowanie pracowników w kontekście zmian prawnych i demograficznych we współczesnej Europie
    Kłopoty za granicą – gdzie szukać pomocy?
    Zarobki w Polsce i Europie – czy Plan Morawieckiego coś zmieni?